Dva kamarádi z fotbalu a betonárka: Příběh DITONu se dostal do Forbesu

7. 5. 2024

Je pro nás velkou ctí objevit se v prestižním časopisu Forbes, ve kterém redaktorka Jana Pšeničková popisuje naši 25letou cestu k pozici lídra v českém stavebnictví. Vyzpovídala pana Petra Diviše, spolumajitele společnosti, a získala zajímavé informace. Článek mapuje první kroky Petra Diviše a Pavla Ourody od koupě prvního vibrolisu na leasing až k firmě o 300 zaměstnancích a ročním obratem půldruhé miliardy korun.

Za devatero betonovými horami

DITON vznikl ve Stříteži u Jihlavy v roce 1999, kdy dva kamarádi z fotbalu založili firmu v pronajaté hale s minimálním zařízením, ale s velkými ambicemi. Letos tedy slaví čtvrtstoletí.

Petr Diviš v článku vzpomíná, jak začínal práci každý den ve čtyři ráno, aby se dlažba stihla odskládat z výrobních desek, na kterých se pak znovu vyrábělo, aby mohli včas spustit linku. Pavel Ouroda stál u lisu, Petr Diviš zase jezdil na vysokozdvižném vozíku. Jejich rukama prošlo denně až patnáct tun materiálu. Jen málokdo z nás si dokáže představit tu tvrdou práci a kruté začátky. Odhodlání a euforie je ale hnaly kupředu a díky tomu vytvořili zdravý základ pro růst a rozvoj společnosti. A nakonec to dotáhli až do Forbesu. 🙂

Čiperný skok v Čeperce

Významným mezníkem historie DITONu byl nákup výrobního závodu Čeperka u Pardubic. Postavili v něm první plně automatickou linku se skládáním i s páskováním a tehdy začalo jejich podnikání konečně dávat smysl a investice se začaly vracet. Výroba ve Stříteži pokračovala dál a v témže roce ji rozšířili o vícebarevnou zámkovou dlažbu. Dřina se vyplatila a společnost začala skokově růst.

O ekologii výroby se zajímáme čím dál víc

Beton se vyrábí z písku nebo štěrku a cementu – právě při jeho produkci vzniká velká uhlíková stopa. 

„Ekologičtí jsme tam, kde můžeme. Stavíme solární elektrárny, přecházíme z dieselového paliva na CNG, postupně zateplujeme naše budovy,“ vyjmenovává v článku Petr Diviš. 

„Na dlažbu dáváme dvacet let záruku, životnost je však výrazně delší, i po několik generací. Navíc se betonová dlažba dá v mnoha případech recyklovat,“ připomíná ekologičtější hlediska betonových produktů.

Ve stínu výzev DITON míří vzhůru

Forbes v článku zaznamenal naše úsilí a odolnost vůči sezónním výkyvům a ekonomické krizi, které naše podnikání formovaly, ale nikdy nás nezlomily. S vděčností vnímáme toto ocenění jako potvrzení, že kráčíme po správné cestě. Díky inovacím a vzorným přístupem v oboru si klidně troufáme říci, že směřujeme k dalším úspěchům a rozvoji. Věříme, že můžeme být příkladem pro další firmy nejen v oblasti stavebnictví. 
Kdy poprvé ohrozila DITON krize? Proč nevyváží do zahraničí? Odpovědi pana Diviše na tyto otázky i další zajímavosti z historie a plánů do budoucna naleznete v článku na webu Forbes. Přečtěte si celý příběh tam.